Skip to main content

Що таке пігментні плями і як їх позбутися?

Пігментні плями можуть не заважати і не турбувати людину, але деякі з них є приводом звернутися до лікаря чи косметолога. Коли гіперпігментація — це не лише косметичний дефект?

Пігментні плями ― косметичні дефекти шкіри, які з’являються внаслідок зміни кількості пігменту меланіну. У більшості випадків пігментні плями є доброякісними утвореннями, але вони також бувають симптомом серйозних захворювань. У разі появи пігментних плям на шкірі необхідно звернутися за консультацією до дерматолога.

Що таке пігментні плями?

Пігментні плями (гіперпігментація) ― овальні або круглі ділянки на шкірі, які мають більш темне або світле забарвлення, на відміну від основного кольору шкіри. Гіперпігментація свідчить про надмірне вироблення меланіну, що призводить до зміни кольору шкірного покриву. Пігментні плями можуть бути вродженими та набутими, відрізнятися за локалізацією, формою та кольором.

Пігментні плями з’являються у жінок і чоловіків у різному віці та потребують діагностики. Визначити наявність або відсутність небезпеки новоутворень може дерматолог після обстеження.

Який вигляд мають пігментні плями?

Пігментні плями можуть з’являтися на поверхні всієї шкіри і виглядати як плоскі забарвлені зони коричневого, сірого, жовтого, червоного відтінків. Симптоми гіперпігментації:

 • утворення на дермі плям овальної та круглої форми;
 • сухість шкіри;
 • огрубіння епідермісу;
 • в’янення шкіри.

Розмір плям становить від кількох міліметрів до трьох сантиметрів. Пігментні плями зазвичай не болять і не викликають свербіння. У разі різкого збільшення кількості пігментних плям і зміни їхньої форми необхідно записатися до дерматолога. Також необхідно перевірити роимки в разі їхньої деформації та пошкодження.

Чому з’являються пігментні плями?

Основна причина гіперпігментації ― порушення вироблення меланіну в організмі. Інші причини появи пігментних плям на тілі:

 • генетична схильність;
 • негативний вплив на шкіру ультрафіолетових променів;
 • ендокринні порушення;
 • дефіцит вітамінів в організмі;
 • травми і запалення шкіри;
 • порушення роботи органів травної системи;
 • гормональні зміни;
 • порушення обміну речовин.

Причиною появи пігментних плям на обличчі може бути порушення роботи жовчного міхура. Коричневі плями на обличчі можуть з’являтися в разі постійного перебування на сонці внаслідок шкідливого впливу ультрафіолету. Печінкові плями виникають внаслідок патологій печінки (гепатит, холецистит). Пігментні плями у жінок найчастіше з’являються під час вагітності та під час менопаузи через гормональну перебудову організму.

Як вивести пігментні плями на обличчі?

Пігментні плями на обличчі можуть виникати через природні причини старіння шкіри або внаслідок різних захворювань. Пігментні плями на обличчі можуть свідчити про хвороби печінки та жовчних шляхів (гепатит, панкреатит). Також пігментна пляма на обличчі може з’явитися внаслідок акне або дерматиту.

Для лікування гіперпігментації обличчя необхідно встановити причину її появи. Щоб прибрати пігментні плями на обличчі, дерматолог проведе огляд, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження (аналіз крові, дерматоскопію). За результатами обстеження лікар призначить косметичні та лікувальні препарати (маски, лосьйони, вітаміни), які дадуть змогу позбутися пігментних плям на обличчі. Не рекомендується виводити пігментні плями на обличчі без консультації з дерматологом, оскільки можна пошкодити шкіру, залишити на ній рубці та опіки.

Як позбутися пігментних плям на руках?

Пігментні плями на руках можуть з’являтися внаслідок нестачі вітамінів, патологій травної системи, через природні процеси старіння шкіри. Встановити точну причину появи плям на руках допоможе дерматоскопія та аналіз крові.

Позбутися пігментних плям на руках можна за допомогою лікувальних препаратів (кремів, мазей) і косметичних процедур (мезотерапія, лазерна терапія). Якщо причиною появи гіперпігментації рук є захворювання шлунково-кишкового тракту, необхідно звернутися за консультацією до гастроентеролога.

Як прибрати пігментні плями на тілі?

Пігментні плями на тілі найчастіше з’являються на спині, животі та плечах. Для профілактики появи гіперпігментації необхідно використовувати на відкритих ділянках тіла крем, що захищає від впливу ультрафіолетових променів. Прибрати пігментні плями на тілі можна за допомогою:

 • лікувальних кремів із відбілювальними властивостями;
 • хімічного пілінгу;
 • лазерного лікування.

Пігментні плями на спині видаляються за допомогою ультразвукового і хімічного пілінгу. Пігментація на плечах лікується за допомогою мезотерапії та лазерного видалення.

Де найчастіше виникають пігментні плями?

Пігментні плями можуть локалізуватися на будь-яких ділянках шкіри, але найчастіше вони з’являються на тих місцях, які не захищені від впливу ультрафіолетового випромінювання. У молодих людей віком до 30 років пігментація найчастіше з’являється в ділянці носа, чола, верхньої губи. У людей старше 30-40 років пігментні плями можуть виникати на руках, плечах, спині, грудях.

Видалення пігментних плям лазером

Найефективніший засіб від пігментних плям на обличчі й тілі ― видалення лазером. Процедура видалення плям за допомогою лазерних променів безболісна і безпечна, після неї на тілі не залишається шрамів і рубців. Лазерні промені впливають локально на уражені ділянки, не зачіпаючи здорову шкіру.

Принцип впливу лазерної терапії полягає в руйнуванні надмірної кількості пігменту меланіну. На місці впливу лазера утворюються молоді здорові клітини і колір шкіри вирівнюється. Період відновлення шкіри після лазерної терапії становить не більше двох тижнів. Тривалість і кількість сеансів призначає дерматолог після обстеження.

Як вибрати крем від пігментних плям?

Ефективний крем від гіперпігментації підбирає дерматолог або косметолог, після визначення типу шкіри та виду пігментних плям. Крем має захищати дерму від впливу ультрафіолетових променів і передчасного старіння шкіри. Також слід використовувати креми з відлущувальним ефектом, щоб прискорити процес оновлення клітин.

Відбілювальні креми від пігментних плям повинні зволожувати і живити шкіру, містити натуральні речовини і вітаміни (А, Е, С). Добре в боротьбі з пігментними плямами себе зарекомендували креми з ретинолом, що сприяють зниженню вільних радикалів і омолоджують шкіру.

Народні засоби видалення пігментних плям ― ефективність і ризики

Позбутися пігментних плям у домашніх умовах дуже складно. Більшість народних засобів від пігментних плям мають низьку ефективність і надають невеликий косметичний ефект. Освітлити шкіру допомагають маски від пігментних плям з лимона, м’яти, петрушки. Але під час їхнього застосування потрібно бути обережними, оскільки існує ризик пересушити шкіру і залишити на ній опіки. Більш ефективно для боротьби з гіперпігментацією звернутися по допомогу до дерматолога.